Wykłady gościnne Prof. Letizii Bindi

[current-page:title] - obraz

Od przyszłego tygodnia, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej, rozpoczyna się seria wykładów profesor wizytującej Letizii Bindi (Università degli Studi del Molise, Włochy). Profesor Bindi zajmuje się m.in. antropologią kulturową, antropologią turystyki i migracji a także problematyką dziedzictwa kulturowego i ekologią kulturową. Podczas pobytu w naszym Wydziale wygłosi następujące wykłady:

10.04 (wtorek: 13.30/15 - room 09)
Processes of Heritagization: the Theoretical and Methodological Debate in the Last decades (some case studies from Italy)

12.04 (czwartek: 12.30/14- room 09)
Heritage Controversies: the Contested and Living Fieldwork of Contested Cultural Issues (Case studies: the Carresi of Molise, the Corrida, the Rodeos, Some Italian and European Jousts, some Syncretic Rituals, and so on)

17.04 (wtorek: 9/10.30 - room 09)
Human-Animal Studies: a Brand New Challenge for Ethnographers and Anthropologists (Horse Cultures around the World and the Anthropological Approach; An Ethnography of Animal Rights Movements as a New Cultural and Political Subject)

19.04 (czwartek: 12.30/14 - room 09)
Bio-Cultural Heritage: An Anthropology of Landscape and Communities (Case Study of Italian and European Transhumances)

Na wykłady serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników i studentów naszego Wydziału.

Zamieszczone zdjęcie wykonała Rossella De Rosa.