Praktyka terenowa w Jaworzu i Kolbuszowej

Badacz w terenie - Kolbuszowa

Tegoroczny obóz badawczy studentów cieszyńskiej etnologii / antropologii kulturowej podzielony był na dwa etapy. Pierwsza jego część odbyła się w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim. W dniach od 3 do 7 lipca 2017 roku uczestnicy obozu gromadzili informacje na temat dawnych, jak i współczesnych praktyk towarzyszących obrzędowości dorocznej. Warto dodać, że jedną ze specyficznych cech wspomnianej miejscowości jest jej zróżnicowanie wyznaniowe – mieszkają tutaj obok siebie wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Dzięki członkom Towarzystwa Miłośników Jaworza uczestnicy obozu mieli okazję spotkać się z niektórymi mieszkańcami Jaworza, jak również zobaczyć kilka wyjątkowych miejsc oraz dowiedzieć się ciekawych informacji dotyczących przeszłości miejscowości.

Druga część obozu badawczego odbyła się w dniach 10-14 lipca 2017 roku. Tym razem miała ona miejsce w Domatkowie - wsi sąsiadującej z Kolbuszową. Podpisana umowa współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej stała się okazją do tego, by uczestnicy obozu mogli wziąć udział w pracach mających na celu dokumentację przeobrażeń obejść gospodarczych lasowiackiej wsi.  Dzięki gościnności etnografów z Kolbuszowej, studenci cieszyńskiej etnologii mogli zwiedzić tutejszy skansen „od zaplecza” a więc zobaczyć jego magazyny. Warto dodać, że znajdujący się na terenie skansenu dziewiętnastowieczny dworek (przeniesiony z Sędziszowa Małopolskiego), był również miejscem zakwaterowania dla uczestników obozu.

Badacz w terenie - KolbuszowaBadacz w terenie - KolbuszowaBadacz w terenie - Kolbuszowa