program_konferencji_1.jpg

W dniu 22 listopada na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja naukowa pt. (Post)Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowej. „Polski Atlas Etnograficzny- opracowanie naukowe, elektroniczny katalog danych, publikacja zasobów w sieci Internet, etap I”, zorganizowana przez Insytytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Polski Instytut Antropologii.  Zebranych gości przywitali kolejno dr hab. Andrzej Kasperek (Prodziekan ds. Naukowych i Współpracy z Zagranicą Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego) oraz  dr hab. prof. UŚ Maciej Kurcz  (Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii  Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego).

W programie konferencji zaplanowano sesję plenarną złożoną z dwóch części. Część I zatytułowana Mapowanie zjawisk kultury - interpretacje i perspektywy badawcze moderowana była przez dr hab. em. prof. UŚ Zygmunta Kłodnickiego, część II noszącą tytuł Ochrona, rewitalizacja i popularyzacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego) prowadziła PhDr. Rastislava Stoličná, DrSc. Po sesji plenarnej obrady przeniosły się do dwóch równoległych sekcjach tematycznych, moderowanych przez dr hab. Grzegorza Studnickiego (sekcja I: Dziedzictwo kulturowe pogranicza - kontynuacja czy zmiana?) i dr Agnieszkę Pieńczak i dr Magdalenę Szalbot (sekcja II: Strategie i działania instytucji promujących dziedzictwo kulturowe).

Konferencji towarzyszyła również wystawa fotograficzna pt.  Wieś polska lat 60. XX wieku w obiektywie etnologa, przygotowana przez  pracowników cieszyńskiego IEiAK (dr Agnieszka Pieńczak, dr Magdalena Szalbot, dr hab. Grzegorz Studnicki) oraz studentów II i III roku cieszyńskiej etnologii, poprzedzona zwiedzaniem Pracowni Digitalizacyjnej Polskiego Atlasu Etnograficznego (sala 119).

W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy i działacze organizacji pozarządowych z Polski, Białorusi, Słowacji i Czech. Wśród polskich badaczy znaleźli się przedstawiciele  Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum Saturn w Czeladzi, Polskiego Instytutu Antropologii w Warszawie, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach,  Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwerystetu Śląskiego w Katowicach.  W tym dniu na Wydziale  wśród gości zagranicznych gościliśmy niezależną badaczkę z Białorusi,  naukowców ze Słowacji (Univerzita sv. Cyrila a Metoda  - Trnava, Slovensko) oraz przedstawiciela Izby Regionalnej im. Sikory (Jabłonków, Czechy) oraz Sekcji Ludoznawczej PZKO w RC.