Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego

[current-page:title] - obraz

Od zeszłego roku Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie aktywnie uczestniczy w organizacji Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego. W tym roku również będzie można wziąc udział w wydarzeniach przygotowanych przez badaczki i ekspertki pracujące w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Instytucie Nauk o Edukacji. Kolejny, czwarty już Kongres odbędzie się w dniach 7-8 października 2016 roku. Drugiego dnia zaplanowane działania będą miały miejsce w obrębie Kampusu Uniwersyteckiego. Podobnie jak w zeszłym roku, dla wszystkich uczestniczek i uczestników, opracowane zostały trzy panele dyskusyjne poruszające ważne społecznie problemy.
Tegoroczne spotkanie z antropolożkami poświęcone będzie problematyce kobiecości. 8 października 2016 r. zapraszamy na panel, który poprowadzą dr Anna Drożdż i doktorantka mgr Santana Murawska, a który został zatytułowany:
 
KOBIECOŚĆ: NIECHCIANA - UKRYTA - UPRAGNIONA* (*niepotrzebne skreślić).
Za intrygującą * gwiazdką kryje się bogactwo różnorodnych podejść w definiowaniu terminu „kobiecość", które nie jest i nigdy nie było jednoznacznie określone.
 
W codziennym doświadczeniu posługujemy się schematycznym i stereotypowym obrazem kobiety i kobiecości. Zachodzą jednak sytuacje, w których proste odpowiedzi nie są wyczerpujące i pojęcie to na nowo trzeba zdefiniować. Okoliczność ta zmusza do postawienia wielu pytań. Kto lub co decyduje o tym, że człowiek określa się jako kobieta? Kobietą się jest, staje się, czy się bywa? W końcu, czy kobiecość to wewnętrzna tożsamość czy wyuczona społeczna rola?
 
Gościem specjalnym panelu będzie Pani Ewa Hołuszko. W kwietniu w ramach 14. Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie cieszyńska publiczność miała okazję obejrzeć film "Ciągle wierzę", opowiadający jej historię - działaczki opozycyjnej w okresie PRL, badaczki mniejszości narodowych i działaczki na rzecz osób transpłciowych.
Szczegóły dotyczące Kongresu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.klubkobietkreatywnych.pl
Link do trailera filmu o Pani Ewie:
https://vimeo.com/55601149