Dr Grzegorz Odoj o tradycjach kulturowych świąt Bożego Narodzenia

[current-page:title] - obraz

W czwartek 20 grudnia 2018 roku o godz. 10.30 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego  odbył się briefing prasowy dotyczący świąt Bożego Narodzenia.

W spotkaniu z dziennikarzami radiowymi i telewizyjnymi udział wzięli naukowcy naszej uczelni: dr Katarzyna Kasperkiewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, która poddała analizie nawyki żywieniowe w okresie świątecznym oraz dr Grzegorz Odoj z cieszyńskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, który przedstawił tradycje kulturowe świąt Bożego Narodzenia (genezę, treść oraz symboliczne i magiczne znaczenie praktyk zwyczajowo-obrzędowych niejednokrotnie sięgających  korzeniami do kultury prasłowiańskiej i ich adaptację do potrzeb wiary chrześcijańskiej), a także odniósł się do roli i sensu świąt we współczesnej kulturze konsumpcyjnej.