Co robią nasi absolwenci

Co robią nasi absolwenci

Wbrew powszechnym opiniom jakie krążą na temat osób kończących studia humanistyczne, nasi absolwenci znajdują pracę, zdobywają intratne stanowiska pracy, zakładają swoją własną działalność, a są i tacy, którzy dalej rozwijają swoje pasje odnajdując sie na polu nauki. Wygląda na to, że osiągnięcie sukcesu zależy też w dużej mierze od cech osobowości, od samodyscypliny, umiejętności organizowania i planowania, a studia etnologiczne są okazją ku temu aby nie tylko zdobyć wiedzę ale także by te kompetencje rozwijać i wzmacniać. Chcielibyśmy przedstawiać tu sylwetki takich właśnie ludzi, w których życiorysy wpisały się studia etnologiczne w Cieszynie, i którym serdecznie gratulujemy wszystkich tych wspaniałych osiągnięć.  
 
Jacek Szczyrbowski
J[current-page:title] - obraz
Studia w Cieszynie ukończył w roku 2008. W latach 2008-2017 pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. Aktywny uczestnik wielu przedsięwzięć naukowo-badawczych, współredaktor opracowań naukowych, autor artykułów poświęconych zagadnieniom tożsamości i metodyce badań, zwlaszcza w odniesieniu do terenu raciborskiego pogranicza.
 
Radek Biel
Etnologię w Cieszynie studiował w latach 2007-2012. Swoje badania do pracy magisterskiej prowadził w irańskim Isfahanie, gdzie zgłębiał tajemnice perskiego bazaru. Podczas studiów był czynnym członkiem Koła Naukowego Etnologów oraz uczestniczył w kilku obozach badawczych m.in. w Sudanie. Czas spędzony w Cieszynie traktował zawsze jako wielką przygodę, możliwość poznania wspaniałych ludzi, ale również naukę spoglądania na świat z zupełnie innej perspektywy. Z przyjaciółmi ze studiów odbył kilka autostopowych podróży m.in. po Armenii, Górskim Karabachu, Syrii, czy Libanie. Do dziś chętnie opowiada o swoich wyjazdach poprzez liczne prelekcje, czy autorskie wystawy fotografii. Obecnie jest przedsiębiorcą w sektorze kreatywnym i ciągle rozwija swoje dwie marki: Creative Wave i Creative Love. Jako wolny strzelec uczestniczy w wielu filmowych projektach. Ostatnio miał okazję współtworzyć "Discover the Undiscovered", czyli serię filmów odkrywających obcokrajowcom uroki miasteczek Europy środkowej. Jeden z odcinków powstał właśnie o Cieszynie .
[current-page:title] - obraz
 
 
Karolina Kania
Moja przygoda z etnologią wiąże się z Cieszynem, gdzie rozpoczęłam studia licencjackie. Przez trzy lata miałam szansę uczestniczyć w wielu ciekawych projektach naukowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Również w tym czasie zrodził się pomysł zorganizowania I Międzynarodowego Zjazdu Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej „Etnologia bez granic”. Spotkanie to odbyło się w kwietniu 2012 roku w Cieszynie, a czwarta już edycja tego wydarzenia miała miejsce w październiku 2015 r. w Warszawie. W czasie studiów licencjackich, a później magisterskich, starałam się wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie daje studiowanie w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. W ten oto sposób drugi rok studiów spędziłam w Krakowie (w ramach programu MOST), trzeci w Pradze (w ramach programu Erasmus), a na studia magisterskie przeniosłam się do Paryża. Obecnie jestem związana z Institut de Recherche Interdisciplinaire sur les enjeux Sociaux w Paryżu, a także z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 roku prowadzę badania dotyczące relacji społeczno-politycznych związanych z rozwojem turystyki na wyspach archipelagu Nowej Kaledonii na Południowym Pacyfiku. Studia etnologiczne były i nadal są dla mnie przeciekawą przygodą intelektualną, poszerzającą horyzonty, otwierającą na Innych, pozwalającą zrozumieć człowieka jako twórcę i odbiorcę kultury, dając mi szansę krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Etnologia to coś więcej niż nauka. To sposób patrzenia na świat. A moim spojrzeniem dzielę się na blogu Ethno-passion (http://www.ethnopassion.pl/).
[current-page:title] - obraz
 
 
Natalia Kałuża
Etnologię w Cieszynie studiowałam w latach 2010-2013. To były studia licencjackie, które wspominam jako czas intensywnego pogłębiania wiedzy, pierwszych badań terenowych oraz fascynujących spotkań. Z perspektywy czasu szczególnie cenię sobie członkostwo w Kole Naukowym Etnologów, któremu miałam również okazję przewodniczyć. Do dnia dzisiejszego jestem zresztą związana z jedną z najważniejszych inicjatyw naszego koła, czyli z Objazdowym Festiwalem Filmów Dokumentalnych WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Studia magisterskie w zakresie kulturoznawstwa kontynuowałam w Katowicach. W tym czasie związałam się ze Stowarzyszeniem na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur Sałasz, w którym realizuję działania edukacyjne i kulturalne w Cieszynie oraz na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. Podczas studiów pracowałam również w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” W Górkach Wielkich. Od 2010 roku brałam udział w projektach oraz badaniach realizowanych przez Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie, do której Zespołu dołączyłam na stałe we wrześniu 2015 roku. W Świetlicy realizuję projekty edukacyjne i kulturalne dla dzieci i młodzieży, zajmuję się także organizacją spotkań autorskich, debat oraz pokazów filmowych. 
[current-page:title] - obraz
 
 
Zuzanna Łaga
Moja przygoda z etnologią zaczęła się w 2007 roku własnie w Cieszynie. Tam podjęłam studia, z których wiedzę z zakresu etnologii i antropologii kulturowej czerpię każdego dnia zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Bardzo lupię pracę w terenie, poznawanie nowych ludzi i ich historii. Pierwsze moje badania terenowe na Śląsku Cieszyńskim i Żuławach były wprawdze związane z procesem edukacyjnym, ale każde kolejne stanowiły już moją pierwszą zawodową pracę. Dzięki temu realizowałam ciekawe projekty badawcze, zdobywałam kolejne doświadczenia i wiedzę. Przygodą może być nie tylko wyjazd do kraju, gdzie żyją ludzie "z przebitymi nosami", ale również kontakt z mieszkańcami poszczególnych regionów Polski. Odkrywanie np. losów przesiedleńców na tak zwanych "ziemiach odzyskanych", specyfiki lokalnej kultury i pamięci jednostkowej oraz społecznej może być równie inspirującą przygodą. Związane z nią doświadczenia zebrałam właśnie pracując w Muzeum Ziemi Wschowskiej -województwo lubuskie i realizując mikroprojekty związane funkcjonowaniem tej placówki. Pracując z kolei w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w pełni wykorzystałam wcześniej zdobytą wiedzę i doświadczenie prowadząc edukację dla dzieci i dorosłych, tworząc wystawy i w dalszym ciągu prowadząc badania terenowe.
[current-page:title] - obraz
 
 
Michał Rauszer
obecnie adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Ponadto pracuje jako badacz w warszawskiej Fundacji "Obserwatorium", działającej ostatnio na rzecz badań nad sytuacją cudzoziemców w Warszawie, diagnozy sytuacji domów kultury w Polsce, a obecnie badającej festiwale filmowe w Polsce na zlecenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Studia na cieszyńskiej Etnologii ukończył w 2010 roku, od tego czasu pracuje w swoim zawodzie, wcześniej jako wykładowca, obecnie jako przede wszystkim badacz, choć trudno mu pasję nazywać po prostu pracą.
[current-page:title] - obraz
 
Judyta Bąk
Etnolog / antropolog kulturowy oraz archeolog sądowy, prócz studiów na Uniwersytecie Śląskim studiowała również na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wrocławskim. Realizowała projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące wierzeń i demonologii na Górnym Śląsku oraz przez kilka lat była członkiem stowarzyszenia międzykulturowego w Żorach, pomagając przy organizacji projektów oraz festiwali podróżniczych. Uczestniczka ciekawych projektów naukowo – badawczych z zakresu antropologii i archeologii, m.in. badających świat kultur prekolumbijskich. Od kilku lat swoje zainteresowania skupia przede wszystkim wokół wierzeń pogrzebowych oraz deformacji i zdobień ciała.
 
Studia etnologiczne są ciekawym doświadczeniem, które poszerza horyzonty oraz pozwala spojrzeć na świat w zupełnie nowej i interesującej perspektywie. Dlatego też, etnologiem / antropologiem kulturowym zostaje się przez całe życie.
Judyta Bąk

Galeria

Radek Biel